Insertmed

Rozpocznij leczenie

Select language:
icon deicon en

Wpływ opiatów na zdrowie jamy ustnej

Negatywny wpływ opiatów na zdrowie jamy ustnej jest tematem wielu publikacji naukowych, traktujących na temat profilaktyki chorób przyzębia.

Zdrowe zęby i dziąsła zależą od dobrej higieny jamy ustnej, diety o niskiej zawartości cukru, odpowiedniego pH śliny i regularnych wizyt u dentysty. Substancje psychoaktywne mogą powodować uszkodzenie zębów, dlatego ważne jest, aby osoba uzależniona była pod stałą opieką stomatologiczną. Zapobieganie ubytkom i chorobom przyzębia oraz dziąseł jest z pewnością dużo korzystniejsze dla pacjenta niż leczenie, ponieważ odbudowa zębów może być bardzo kosztowna i czasochłonna. Niektóre opiaty zmniejszają przepływ śliny i powodują stan zwany „suchością w ustach". Suchość w jamie ustnej znacznie zwiększa ryzyko próchnicy. Wynika to z faktu, że brak śliny sprzyja powstawaniu większej ilości bakterii bytujących w jamie ustnej oraz powoduje powstawanie nieprawidłowego odczynu pH, który powoduje próchnicę. Osoba uzależniona od narkotyków jest osłabiona immunologicznie, co utrudnia proces mineralizacji, dlatego nie jest możliwa w jej przypadku szybka regeneracja szkliwa zębów (twarda warstwa powierzchniowa chroniąca ząb). Towarzyszący problemom zdrowotnym brak higieny przyczynia się do szybszego osadzania się resztek pożywienia na zębach, odsłonięcia szyjek zębowych czy powstawania próchnicy. Regularne zażywanie narkotyków może powodować znaczne uszkodzenie zębów. Opiaty niosą ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia jamy ustnej, które obejmuje m.in.: zwiększone ryzyko zapalenia błon śluzowych, pojawianie się ran, aft i pleśniawek, a także trwałe przebarwienie szkliwa zębowego. Opiaty wchłaniane drogą wziewną mogą powodować raka jamy ustnej.Negatywny wpływ opiatów na zdrowie jamy ustnej jest tematem wielu publikacji naukowych, traktujących na temat profilaktyki chorób przyzębia.

Zdrowe zęby i dziąsła zależą od dobrej higieny jamy ustnej, diety o niskiej zawartości cukru, odpowiedniego pH śliny i regularnych wizyt u dentysty. Substancje psychoaktywne mogą powodować uszkodzenie zębów, dlatego ważne jest, aby osoba uzależniona była pod stałą opieką stomatologiczną. Zapobieganie ubytkom i chorobom przyzębia oraz dziąseł jest z pewnością dużo korzystniejsze dla pacjenta niż leczenie, ponieważ odbudowa zębów może być bardzo kosztowna i czasochłonna. Niektóre opiaty zmniejszają przepływ śliny i powodują stan zwany „suchością w ustach". Suchość w jamie ustnej znacznie zwiększa ryzyko próchnicy. Wynika to z faktu, że brak śliny sprzyja powstawaniu większej ilości bakterii bytujących w jamie ustnej oraz powoduje powstawanie nieprawidłowego odczynu pH, który powoduje próchnicę. Osoba uzależniona od narkotyków jest osłabiona immunologicznie, co utrudnia proces mineralizacji, dlatego nie jest możliwa w jej przypadku szybka regeneracja szkliwa zębów (twarda warstwa powierzchniowa chroniąca ząb). Towarzyszący problemom zdrowotnym brak higieny przyczynia się do szybszego osadzania się resztek pożywienia na zębach, odsłonięcia szyjek zębowych czy powstawania próchnicy. Regularne zażywanie narkotyków może powodować znaczne uszkodzenie zębów. Opiaty niosą ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia jamy ustnej, które obejmuje m.in.: zwiększone ryzyko zapalenia błon śluzowych, pojawianie się ran, aft i pleśniawek, a także trwałe przebarwienie szkliwa zębowego. Opiaty wchłaniane drogąwziewną mogą powodować raka jamy ustnej.

...

Wpływ opiatów na zdrowie jamy ustnej – problemy stomatologiczne u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych

Przyjmowana heroina powoduje owrzodzenie dziąseł i uszkodzenie kości twarzoczaszki. Opiaty zmieszane ze śliną tworzą roztwór, który przyczynia się do erozji szkliwa zębowego i naraża zęby na działanie bakterii powodujących rozległą paradontozę oraz zaawansowaną i trudną do leczenia próchnicę. Brown Sugar powoduje nadmierną suchość w ustach, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się ubytków. Heroina może powodować nadmierne ścieranie się zębów podczas ich szczotkowania czy spożywania twardych pokarmów. Skutki uboczne substancji psychoaktywnych wpływają na kondycję i wygląd uzębienia. W czasie stanów pobudzenia psychoruchowego następuje mimowolne zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki, a nawet wyłamywanie zębów. Osoby zażywające heroinę spożywają mnóstwo słodkich pokarmów, co może zwiększyć ryzyko próchnicy zębów, szczególnie, jeśli higiena jamy ustnej zostanie poważnie zaniedbana. Heroina może również powodować odsłonięcie szyjek zębowych. Wiele substancji psychoaktywnych przyczynia się do rozwoju próchnicy w bardzo krótkim czasie. Brytyjscy stomatolodzy twierdza, iż silnie kwaśna heroina osadza się na szkliwie zębów i powoduje stany zapalne w obrębie dziąseł. Inne działania niepożądane, związane z zażywaniem opiatów obejmują obłożenie języka, owrzodzenia jamy ustnej, jak również pękanie szkliwa zębowego. Uzależnienie od narkotyków objawia się słabym gojeniem się ran w jamie ustnej, bolesnym zapaleniem dziąseł i błon śluzowych, a także zwiększonym ryzykiem raka, w tym raka języka, przełyku, gardła, krtani oraz nowotworów występujących w obrębie twarzoczaszki. Zażywanie narkotyków wiąże się z zaniedbywaniem podstawowej higieny ustnej, radykalną zmianą dotychczasowej diety i rezygnacją z opieki dentystycznej. Może to znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów stomatologicznych, szczególnie u osób młodych, u których nie nastąpiło jeszcze zatrzymanie rozwoju kośćca i uzębienia. Specjalistyczne leczenie stomatologiczne osób uzależnionych od narkotyków obejmuje, nie tylko zabiegi mające na celu redukcję próchnicy czy paradontozy, ale i resekcję zębów martwych i zagrażających zdrowiu konkretnego pacjenta.

...
Select language:
icon deicon en