Insertmed

Rozpocznij leczenie

Select language:
icon deicon en

Skutki nadużywania napojów alkoholowych

Negatywne skutki nadużywania napojów alkoholowych są znane od wieków. Alkohol wywołuje poważne zaburzenia w prawidłowej pracy kluczowych organów wewnętrznych, w tym układu nerwowego.

Alkohol odwadnia organizm, bowiem hamuje wytwarzanie antydiuretycznego hormonu przysadki mózgu. Hormon ten współpracuje z nerkami, które filtrują krew, separując wodę od toksyn, jeśli to konieczne. Gdy alkohol powoduje zaburzenia hormonalne, nerki przestają wchłaniać wystarczająco dużo wody - co prowadzi do częstego oddawania moczu i - w rezultacie do odwodnienia. Toksyczne produkty uboczne, przetworzonego przez organizm alkoholu, są przyczyną objawów boleśnie odczuwanych następnego dnia, potocznie nazywanych „kacem". Opisany powyżej mechanizm odwodnienia jest tylko częścią problemu. Wątroba wytwarza aldehyd, gdy przetwarza wprowadzony do organizmu alkohol. Aldehyd octowy jest bardzo toksyczny i również odpowiada za odczuwanie „kaca". Niestety, nie wymyślono dotychczas lepszego lekarstwa na kaca niż upływ czasu i duża ilość bezalkoholowych napojów. Obecne na rynku, ogólnodostępne preparaty elektrolitowe, pomogą złagodzić bolesne objawy. Osoba uzależniona od alkoholu dodatkowo ma zaburzone funkcjonowanie poznawcze, które zdominowane jest przez postrzeganie iluzyjne i zaprzeczenia. Alkoholik ma znacznie utrudniony odbiór sygnałów o destrukcyjnym spożywaniu alkoholu. Jego umysł nie rozpoznaje fałszu i prawdy. Zanika percepcja i umiejętność zapamiętywanie faktów, które następują po sobie. Alkoholik zatraca granicę wstydu, moralności oraz samokrytycyzmu. Istotnym zjawiskiem jest także redukcja umiejętności identyfikacji osobistych stanów emocjonalnych u wszystkich alkoholików. Emocje są jednostajne, co skutkuje ich łatwym przeradzaniem się w chęć spożywania alkoholu

...

Skutki nadużywania napojów alkoholowych – problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym 

Pragnienie spożywania alkoholu współgra z przyjemnymi wrażeniami podczas jego picia, które pomagają redukować negatywne emocje. Uzależnienie od alkoholu niszczy zdolność do samokontroli i podejmowania właściwych decyzji. Zaburzone zostaje poczucie własnej tożsamości, wartości, kompetencja oraz sens egzystencji, jak również odczucie posiadania wpływu na własne poczynania. Kwestie psychiczne, związane ze spożywaniem alkoholu mają kluczową rolę w formowaniu się nałogu. Uzależnieni myślą, iż alkohol może dać im nadludzką siłę, zniwelować napięcie emocjonalne, polepszyć samopoczucie czy zwiększyć pewność siebie. Zespół uzależnienia alkoholowego skutkuje powikłaniami neurologicznymi i psychicznymi, do których zaliczają się:

  • uszkodzenia nerwów obwodowych,
  • psychoza Korsakowa,
  • padaczka alkoholowa,
  • otępienie alkoholowe,
  • obłęd alkoholowy itp.
  • majaczenie drżenne (delirium tremens),
  • halucynoza alkoholowa,
  • encefalopatia alkoholowa,
  • alkoholowy zanik móżdżku.

Alkohol uszkadza wątrobę, jest przyczyną pojawienia się wielu nowotworów – m.in. raka trzustki, jak również prowadzi do chronicznej niedrożności dróg oddechowych i zapalenia błon śluzowych. Alkoholicy cierpią na liczne dermatozy, które objawiają się charakterystycznymi przebarwieniami skóry czy zmianami w naczyniach skórnych. Cierpią również na przewlekłe zapalenie spojówek. U alkoholików występują choroby psychiczne, związane z uszkodzeniem mózgu wskutek długotrwałego spożywania napojów wyskokowych. Należy do nich min: encefalopatia Wernickego, która rozwija się z powodu braku witaminy B1 (tiaminy). Objawami tego schorzenia są zaburzenia postrzegania czasoprzestrzeni, podwójne widzenie, mimowolne ruchy gałek ocznych, apatia, rozdrażnienie, słaba koordynacja, drętwienie stóp, czy chwilowe lub długotrwałe zaniki pamięci. Metodą na pozbycie się nałogu alkoholowego jest zastosowanie odpowiedniej terapii.

...
Select language:
icon deicon en