Insertmed

Rozpocznij leczenie

Select language:
icon deicon en

Zbilansowana dieta pomaga w walce z nałogiem

Niewiele osób wie o tym, że zbilansowana dieta pomaga w walce z nałogiem. Odżywianie odgrywa integralną rolę w procesie detoksykacji organizmu oraz na dalszych etapach leczenia przy użyciu środków farmakologicznych. Eksperci są zgodni, że spożywanie pokarmów, zawierających wysoką dawkę łatwo przyswajalnych minerałów i witamin odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji, w polepszeniu samopoczucia i zapewnieniu optymalnej homeostazy. Organizm człowieka musi być regularnie wzmacniany odpowiednią dawką makro i mikroelementów, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie kluczowych organów wewnętrznych, w tym serca, nerek, wątroby czy mózgu. Zbilansowana dieta ułatwia regenerację wyniszczonego nałogiem organizmu. Prawidłowe odżywianie jest konieczne również do walki z niektórymi chorobami, towarzyszącymi uzależnieniu od napojów wyskokowych czy opiatów. Eksperci zwracają uwagę na rolę odpowiedniego odżywiania i zdrowej diety w procesie farmakologicznego lecenia alkoholizmu i uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Istnieją udowodnione naukowe tezy, które wykazują silny związek pomiędzy leczeniem alkoholizmu i narkomanii a zbilansowaną dietą. Narkotyki i alkohol uszkadzają wiele narządów wewnętrznych, a także wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, wydalniczego, pokarmowego czy metabolicznego. Zaburzenie równowagi hormonalnej u osoby uzależnionej powoduje problemy zdrowotne, a także widoczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Zbilansowana dieta w czasie leczenia alkoholizmu i narkomanii odgrywa kluczową rolę w całym procesie wychodzenia ze szponów nałogu i pomaga złagodzić skutki odstawienne, apatie, brak apetytu, nudności, zawroty głowy czy chroniczne zmęczenie. Pacjent, który walczy z uzależnieniem od opiatów czy alkoholu powinien otrzymać konkretne zalecenia dietetyczne, które pomogą mu powrócić do dawnej sprawności fizycznej i psychicznej. Podstawowym zadaniem odpowiedniej diety osoby, która podlega leczeniu za pomocą wszywki antyalkoholowej czy antyopiatowej, jest wzmocnienie organizmu i odbudowanie jego homestazy.


Zbilansowana dieta pomaga w walce z nałogiem – zdrowe odżywianie gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia

Jadłospis osoby poddanej terapii alkoholowej i narkotykowej musi uwzględniać także posiadane schorzenia i dolegliwości, np. stany zapalne jamy ustnej, uszkodzenia śluzówek, problemy z rozdrabnianiem pokarmów, a także zaburzone trawienie, biegunki i zaparcia. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja dietetyczna wykwalifikowanego specjalisty ds. żywienia. To osoba, która jest w stanie stworzyć dietę zbilansowaną, w której przygotowanie posiłków jest szybkie, łatwe i przyjemne. Dodatkowo można zasięgnąć także porad dietetycznych u lekarzy przeprowadzających detoksykację i ustalających właściwy proces leczenia alkoholików i narkomanów, którym jest farmakologia przy pomocy leku o nazwie Naltrexone. Dobrze skonstruowana dieta alkoholika i narkomana musi zwiększać poziom dopaminy. Najlepsze będą tutaj nasiona słonecznika i świeże banany. Warto także spożywać małe ilości kawy. Dodatkowo narkoman i alkoholik muszą jeść sporo owoców i warzyw. Jadłospis powinien uwzględniać pokarmy zawierające błonnik i będące źródłem łatwo przyswajalnych tłuszczy omega 3- 6 – 9. Kiedy poziom cukru we krwi alkoholika i narkomana gwałtownie spada, powinien spożywać cukry złożone. Osoby uzależnione potrzebują również aminokwasu L-glutaminy. Pomaga on poprawić funkcjonowanie mózgu. Alkoholik i narkoman muszą uzupełnić niedobory witamin z grupy B, gdyż zagraża im niedokrwistość i problemy neurologiczne. Uzupełnieniem diety alkoholika i narkomana są suplementy i elektrolity, a także odpowiedniej jakości płyny i łatwo przyswajalne białka. Zdrowa dieta zwiększy odporność organizmu i spowoduje lepsze samopoczucie, dając energię do życia. Może także mieć pozytywny wpływ na nastrój i obniżać chęć sięgania po używki.

Jeśli ktoś decyduje się na walkę ze swoim uzależnieniem, powinien jak najszybciej uzupełnić swoją dietę we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ponieważ jego organizm jest wyjałowiony i potrzebuje zastrzyku energetycznego. 

...
Select language:
icon deicon en