Insertmed

Rozpocznij leczenie

Select language:
icon deicon en

Dieta podczas leczenia

Zbilansowana dieta podczas leczenia nałogu alkoholowego i narkotykowego pełni kluczową rolę w regeneracji organizmu każdego pacjenta poddanemu terapii.

Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego u każdej osoby nadużywającej alkoholu i uzależnionej od opiatów dochodzi do nadmiernej utraty masy ciała oraz uszkodzenia wielu organów wewnętrznych. Każdy nałóg wiąże się z wyniszczeniem organizmu i zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego, nerwowego, krwionośnego i immunologicznego. Zażywanie substancji odurzających oraz spożywanie w nadmiarze napojów wyskokowych upośledza zdolność przyswajania składników odżywczych z pożywienia, a także radykalnie wpływa na zmianę preferencji żywieniowych danego człowieka. Objawia się to tym, iż nie potrafi on dobierać pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, zawierających bogactwo witamin i pierwiastków. Powoduje to upośledzenie pracy serca, mózgu, nerek czy wątroby. W trakcie leczenia z użyciem leku o nazwie Naltrexone warto jest skontaktować się z dietetykiem, który stworzy odpowiedni jadłospis wspomagający regenerację organizmu w czasie terapii alkoholowej i narkotykowej. Niezbędnych informacji, dotyczących wyboru najlepszych składników odżywczych, udzieli także lekarz prowadzący terapię narkotykową lub alkoholową. W trakcie leczenia farmakologicznego pacjent jest poddawany detoksykacji, dlatego też powinien on wzmocnić swój organizm i przygotować go do kolejnych etapów procedury medycznej, mającej na celu wyrwanie go ze szponów nałogu. Organizm, któremu dostarcza się odpowiedniej ilości składników odżywczych, głównie nienasyconych tłuszczów, cukru w postaci glukozy oraz mało przetworzonej chemiczne żywności z ograniczoną ilością soli i wzmacniaczy smaku oraz zapachu, ma siłę do walki. Potrafi on poradzić sobie z nagromadzonymi w jego wnętrzu utleniaczami, a także drobnoustrojami zagrażającymi jego dobrej kondycji.


Dieta podczas leczenia uzależnień narkotykowych i alkoholowych  

Uzależniony od narkotyków i alkoholu nie może stosować restrykcyjnych diet, z nastawieniem na redukcję dobowego bilansu energetycznego. Jest to niewłaściwe odżywianie, które w konsekwencji prowadzi do dalszych uszkodzeń mózgu i zaburzeń w pracy wielu organów wewnętrznych. Odpowiednia dieta reguluje uczucie głodu i sytości, dzięki czemu pacjent ma lepsze samopoczucie i nie cierpi na częste zmiany nastroju. Duże ilości alkoholu oraz narkotyki uszkadzają przewód pokarmowy, dlatego też dieta stosowana w trakcie leczenia farmakologicznego przy pomocy leku o nazwie Naltrexone, powinna bazować na produktach lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych. Należy zrezygnować z pokarmów poddawanych obróbce cieplnej, w postaci długotrwałego smażenia. Ponadto, należy również spożywać pokarmy, które służą regeneracji wątroby i odbudowie uszkodzonej śluzówki żołądka. Jedzenie w trakcie prowadzenia terapii narkotykowej i alkoholowej, powinno także niwelować zaburzenia metabolizmu i funkcjonowania układu trawiennego. Dzięki temu, wątroba będzie mogła prawidłowo pracować i usuwać z organizmu nagromadzone toksyny. Jadłospis osoby leczonej z nałogu narkotykowego i alkoholowego, musi bazować na dużej ilości aminokwasów, witamin, makroelementów i węglowodanów złożonych, które pomagają w odbudowie układu nerwowego, krwionośnego i odpornościowego. Dieta osoby poddanej leczeniu alkoholowemu i narkotykowemu powinna dostarczać dużej ilości paliwa energetycznego, aby nie doprowadzać do osłabienia organizmu i dalszej degradacji narządów wewnętrznych. Warto jest wprowadzić takie pokarmy, które usprawniają procesy zachodzące w organizmie. W przypadku objawów typu nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy chroniczne zmęczenie, należy również wprowadzić odpowiednią podaż płynów wysokoelektrolitowych, jak również dobrej jakości wodę źródlaną i soki warzywne oraz owocowe. Osoba na terapii alkoholowej lub narkotykowej może pić kawę.

Odpowiednie odżywianie osób uzależnionych, poddanych leczeniu farmakologicznemu przy pomocy leku o nazwie Naltrexone, pomaga zregenerować organizm i szybciej uporać się z uzależnieniem od alkoholu i opiatów. 

...
Select language:
icon deicon en